dean reed

dean reed Zdroj: Supraphon

Tajuplná smrt „Rudého Elvise“: Kdo byl a co chtěl Dean Reed

Jan Berwid-Buquoy

Říkalo se mu též „soudruh rock and roll“. Jednalo se o amerického zpěváka, který od roku 1966 začal působit ve Východní Evropě, hlavně v SSSR. Coby hudební „kukačka“ vybíral  songy z  „hnízda“ Elvise Presleyho, Beatles, Chuck Berryho a dalších. Pletl se rovněž do country, kde „odcizil“ několik hitů Johnnyho Cashe a Marty Robbinse. Z jeho vlastní skladatelské činnosti se neujalo vůbec nic.

 

Před 25 lety, dne 13. 6. 1986, údajně vylovili jeho mrtvé tělo z Zeuthenerského jezera, nedaleko bývalého Východního Berlína. Bylo mu tehdy 47 let. Nehoda? Sebevražda? Vražda? To je doposud nevysvětlenou záhadou. Utopil se vůbec „Rudý Elvis“, anebo šlo o kamufláž a skutečný Dean Reed dnes žije spokojeně v USA?

 

 

Americký zpěvák Dean Reed se nejdříve proslavil v Jižní Americe. Šlo doslova o raketovou kariéru. V roce 1961 ho argentinský žebříček zpěváků populární hudby katapultoval na první místo. Na druhém se umístil Elvis Presley, na třetím Paul Anka a až po něm Ray Charles. V roce 1964 se stal Dean Reed nejpopulárnějším americkým zpěvákem v Mexiku. Od roku 1965 zahájili v Buenos Aires televizní vysílání na pokračování, pod názvem „Dean-Reed-Show“. Zdálo se, že oblíbenému miláčkovi publika a bezkonkurenčnímu hezounovi v jeho pohádkové kariéře nic nestojí v cestě…

 

 

A potom se stala neuvěřitelná věc. Zpěvák se v roce 1966 nečekaně objevil v Sovětském svazu, kde před televizními kamerami v Moskvě prohlásil, že se ani do USA, ani do Jižní Ameriky vrátit nehodlá a zůstane natrvalo v SSSR. Obratem ruky podepsal se státní koncertní agenturou „Gaskoncert“ smlouvu a během dvou měsíců absolvoval celkem 39 koncertů v osmi městech sovětského Ruska včetně Moskvy a Leningradu. Jeho fanouškové ho začali oslovovat „tovarišč Rock-and-roll“ (soudruh Rock and roll). Poté podepsal smlouvu s gramofonovou společností SSSR „Melodia“ a vydal se na zpěvácké turné po Mongolsku…

 

Jeho odchod do Moskvy byl nepopsatelnou a nevysvětlitelnou záhadou. V roce 1962, během mistrovství světa v kopané v Chile, se Dean Reed spřátelil se sovětským brankářem Lvem Jašinem. Tím na sebe zpěvák soustředil pozornost americké CIA. Zde se nabízí otázka: Získala ho tím pro spolupráci CIA, anebo - prostřednictvím Jašina - sovětská GRU? Podle doložitelných archivních pramenů se Dean Reed již v roce 1967 zúčastňoval tzv. „aktivních opatření“ zpravodajských služeb Varšavské smlouvy. Pojem „aktivní opatření“ znamenal angažovaný ideologický útok proti tzv. „třídnímu nepříteli“, jinými slovy proti USA a jejich spojencům. Kdyby GRU neměla k americkému přeběhlíkovi stoprocentní důvěru, nikdy by ho takovými akcemi nepověřovala.

 

 

Na území komunistické ČSSR byl pro Deana Reeda kontaktní osobou zpěvák Václav Neckář (u StB byl veden pod krycím jménem „Bacil“ s registračním číslem 29313).  Američan se pokoušel Neckáře protlačit na Západ, ale Václav prý měl „dlouhé vedení“ (be slow in the uptake). V roce 1968 mu nabídl spolupráci v německo-italském westernu „Dio li crea…io li amazzo“ (Bůh ho stvořil a já ho zabiji). Měl hrát chudého mexického kovboje Joba a zazpívat píseň „God creates them, I kill them“. Dokonce mu „pistolník“ Dean přivezl do Prahy střapcovité indiánské sako z bizoní kůže, aby v něm zpíval a trénoval roli Joba. Na rozdíl od všemi mastmi mazaného přeběhlíka Reeda byl ale jeho český protějšek naprostý packal. Neckář nebyl schopen se naučit anglický text westernového songu. Nemohl zvládnout texty své filmové role ani v angličtině, ani v němčině, ani v italštině. Dean Reed prý později prohlásil: „Aby Vašek ve filmu uspěl, musely by být všechny scénáře přeloženy do češtiny. Střapsové indiánské sako prodal nějakému pražskému výtvarníkovi…“ Ten „nějaký pražský výtvarník“ byl můj otec. Reedovo americké indiánské sako z bizoní kůže visí dnes na našem zámku v Táboře-Měšicích a každý návštěvník si ho může prohlédnout.

 

V roce 1973 se „Rudý Elvis“ seznámil s východoněmeckou herečkou Renate Blume. Odstěhoval se k ní do Východního Berlína a posléze se s ní oženil. Začal spolupracovat s tamní StB jako tzv. IM (Inoffizielle Mitarbeiter), tedy agent s krycím jménem „Victor“. Jeho úkolem bylo podávání zpráv o diplomatech, navštěvujících velvyslanectví USA ve Východním Berlíně. Začátkem roku 1986 stále častěji hovořil o návratu do USA a kontaktoval opoziční skupiny v bývalé NDR. Jeho manželka Renate rezolutně odmítala s ním do Ameriky odcestovat. Na toto téma docházelo mezi nimi k častým hádkám. Dne 13. 6. 1986 bylo nalezeno zpěvákovo mrtvé tělo v jezeře Zeuthener nedaleko Východního Berlína. Dean Reed byl výborný plavec. Dodnes se tedy přesně neví, zdali šlo o nešťastnou nehodu, vraždu ze strany berlínské StB anebo o sebevraždu. Reggie Nadelsonová ve své knize „Comrade Rockstar“ (Londýn 1991) o tom píše: „Jaký dojem ve mně Dean Reed zanechal? Hudba nebyla nic extra. Jeho filmy byly hloupé a politické názory naivní. Nebýt berlínské zdi či železné opony, žádný Dean Reed by neexistoval. Byl součástí studené války. Tam patřil. Nabyla jsem přesvědčení, že jeho smrt byla sebevražda…“