Zátah na největší server s nelegálním obsahem: Vedení sedí ve vazbě, policie odváží luxusní automobily
Včerejší zavření největšího světového serveru pro sdílení souborů Megaupload.com se sídlem v Hong Kongu provází zatýkání, odvetné hackerské útoky i zabavování majetku policií - včetně luxusních automobilů.
Návštěvníky webu Megaupload.com, který patřil mezi patnáct nejnavštěvovanějších webů na světě, od včerejška vítá bílá stránka. Americké úřady si na něj došláply kvůli sdílení filmů a dalšího chraněného obsahu, jenž majitelům autorských práv údajně přinesl celkovou škodu ve výši půl miliardy dolarů. Pouhým znepřístupněním stránek ale celá akce neskončila.
Na základě amerického obvinění z vydírání, poškození autorských práv a praní špínavých peněz byli podle webu Wall Street Journal v Aucklandu na Novém Zélandu zatčeni provozovatelé stránek. Mezi zatčenými je i zakladatel Megauploadu Kim Schmitz (známý také jako Kim Dotcom), marketingový ředitel Finn Batato či spoluzakladatel a technologický ředitel Mathias Ortman. Soud zamítl žádost o jejich propuštění na kauci.
Obvinění lidé jsou podle USA členy celosvětové kriminální organizace "The Mega Conspiracy" a pokud by jim byla prokázána vina, čeká je až dvacetiletý pobyt za mřížemi.
Zakladatel Megauploadu Kim Schmitz (vpravo) na archivní fotografii z roku 2002|
USA se údajně snaží zabavit velkou část jejich majetku, včetně kapitálu ve výši 175 milionu dolarů (téměř 3,5 miliardy korun) uloženém v několika bankách po celém světě a několika luxusních automobilů značky Maserati, Rolls Royce, Lamborgini a Mercedes Benz, které byly zaparkované v Schmitzově novozélandské usedlosti. Automobily nemají klasické poznávací značky - namísto toho jsou označena slovy "hacker", "mafia", či "CEO" (výkonný ředitel).
Web CNET zveřejnil kompletní seznam zabavených věcí a technologický server TechCrunch zveřejnil fotografie uživatele Twitteru Elliota Kembera, který zabavování majetku zachytil na fotografiích:
Zásah proti Megauploadu ve čtvrtek vyprovokoval jeden z nejsilnějších hackerských útoků v dějinách. Hacktivistická skupina Anonymous v reakci na rozhodnutí amerických úřadů za pomoci 5635 účastníků přetížila servery FBI, Bílého domu, ministerstva spravedlnosti a amerických filmových a hudebních asociací. Před hackerským útokem se neubránily ani weby vydavatelství Warner Music a Universal Music. Zástupci hackerské supiny slibují, že dokud nebude server Megaupload.com zpřístupněn, budou v útocích pokračovat.
K zastavení Megauploadu došlo pouhý den poté, co na protest proti v USA projednávaným zákonům SOPA (Stop Online Piracy Act) a PIPA (Protect IP Act) zastavily na čtyřiadvacet hodin provoz populární internetové servery včetně anglické verze encyklopedie Wikipedia či sociální sítě Reddit.