10 zásadních knih naší civilizace, které byly napsány ve vězění
Čím si odsouzenci za mřížemi krátí volný čas? Posilují, modlí se, šikanují spoluvězně – nebo píší. David Rath ve vazební věznici stvořil údajný „politický thriller“, jak knihu zpočátku sám charakterizoval, což není nic kromobyčejného; podobně jednaly desítky aspirujících i hotových spisovatelů před ním. Za katrem psal Napoleon, Hitler, Jean Genet, Malcolm X, Nelson Mandela, Gándhí, Daniel Defoe, markýz de Sade i Oscar Wilde.
Žebříčků nejlepších knih zrozených v lochu existuje hned několik, vězeňská literatura se v podstatě stala samostatnou kategorií. Když sedíte v chládku, máte totiž fůru volného času a minimálně jeden senzační příběh – ten, který líčí, jak jste se tam dostali.
V české literatuře zastupují díla napsaná ve vězení mimo jiné Magorovy labutí písně, jejichž čísla Ivan Martin Jirous složil ve Valdicích, nebo vězeňské motáky Julia Fučíka, z nichž jeho žena Gusta posléze umotala Reportáž psanou na oprátce. O světově proslulých Havlových Dopisech Olze se netřeba více zmiňovat, křesťané a milovníci katolické poezie pak jistě znají sbírku Čtyři léta, kterou si Jan Zahradníček musel až do svého propuštění z komunistického kriminálu pamatovat, než ji mohl napsat.
Nechme však pro tentokrát Čechy stranou a podívejme se, jak dramata žalářování narýsovala kontury deseti rozličných děl od světových autorů, kteří se v čase ani prostoru nesetkali (snad až na Hitlera s Wittgensteinem), ale jež internace za mřížemi spojila. V galerii najdete slibených deset zásadních knih naší civilizace: