Pentagon zkoumá, jak světoví politici včetně Putina „hovoří tělem“
Šéf tiskového střediska Pentagonu John Kirby připustil, že výsledky výzkumu "jazyku těla" nehrají žádnou roli v rozhodování o politice vůči Rusku. Podle něj zůstávají ležet bez využití v úřadu ministerstva, který tento výzkum dostal na starost. Nedostaly se zatím ani k ministru obrany Chucku Hagelovi.
"Ministr tyto zprávy nečetl. Mohu vám dokonce s jistotou říci, že k formování rozhodnutí ministerstva obrany nijak nepřispěly," uvedl Kirby. Dodal ale, že Hagel se v pátek ráno po informacích o programu v tisku začal o jeho výsledky zajímat.
Podle Kirbyho se Putinova neverbální komunikace studovala v Pentagonu v roce 2008 a pak znovu v roce 2012. Výzkumníci si prý vybírají objekty studia podle svého uvážení.
Vládní program výzkumu neverbální komunikace světových státníků vznikl v polovině 90. let na ministerstvu zahraničí a Pentagon jej převzal kolem roku 2003, uvedl mluvčí ministerstva. Výsledky programu sice nepodléhají utajení, ministerstvo je ale nehodlá zveřejňovat.
K tomu můžeme dodat asi tolik, že nejde o úplnou pavědu, protože člověk na sebe gestikulací a mimikou prozrazuje mnohem více, než tuší. Při osobním setkání je většina konverzace neverbální a úžasný slovní přednes si mluvčí pokazí jediným nepatrným pohybem koutku úst. Jde spíše o to, že se Pentagon takto složitě dozví informace, které by průměrně inteligentního člověka ohledně Putina napadly už dávno. Jako test stačí legendární otázka: „Koupili byste od tohoto člověka ojetý automobil?“