100 let od vypuknutí první světové války. Začíná seriál Reflexu historika Jiřího Raka
U příležitosti stého výročí počátku první světové války oslovil Reflex historika specializujícího se na pozdní habsburskou monarchii a fenomén národního obrození, aby vytvořil soubor historických analýz zabývajících se první „velkou válkou“. První díl tohoto seriálu najdete již v současném čísle Reflexu.
První část seriálu má podtitul: Jak vypadal český život v předvečer první světové války? Text však zkoumá mnohem více, než podtitul říká – vnímá a reflektuje dobu, onu „la belle époque“ či „dlouhé 19. století“, v širokém evropském kontextu.
„Počátkem 20. století vzrušoval českou veřejnost polenský proces, který oživil pověry o židovských rituálních vraždách. Tzv. hilsneriáda odhalila dosti odporné antisemitské rysy českého nacionalismu a české ulici byl předhozen další národní zrádce – T. G. Masaryk, statečně vystupující proti rasovým a náboženským předsudkům,“ píše Jiří Rak.
„Většina obyvatelstva si zřejmě docela spokojeně žila svými problémy a o ,velké‘ dění se nezajímala – prostě spoléhala na politiky, kteří vše v klidu vyřídí. Už vůbec tato většina nevěřila, že by mohlo dojít k ozbrojenému konfliktu. Uprostřed měnícího se světa tady přece byla jedna pevná jistota. Vždyť žezlo habsburské říše stále pevně držel císař František Josef I. a zdálo se, že tomu tak bude stále. I kdyby bylo nejhůř – ,vladař míru‘ přece nemůže dopustit válku. Balkánský sud s prachem je daleko, zemským financím nikdo nerozumí a válka je prostě slovo ze vzdálených končin, z dobrodružných a historických románů…“
RX 25 obálka|Kompletní text Jiřího Raka si přečtěte v aktuálním vydání časopisu Reflex, který vyšel ve čtvrtek 19. čevna.