Na Praze 10 se hlasovalo proti hazardu, referendum je neplatné
Lidé v Praze 10 se v místním referendu vyjádřili pro nulovou toleranci hazardu a pro vybudování hospice v městské části. Hlasování je ale kvůli nízkému počtu voličů neplatné, zúčastnila se ho jen zhruba desetina oprávněných voličů. Vyplývá to z výsledků, které radnice zveřejnila na své úřední desce.
Obyvatelé desáté městské části odpovídali na tři otázky. První se týkala nulové tolerance hazardu, pro kterou hlasovalo 7376 lidí. Proti se vyslovilo 1312 lidí. Radnice také chtěla vědět, zda by v případě omezení hazardu měla peníze, které z výnosu loterií putují na podporu mládežnického sportu, poskytnout z vlastního rozpočtu. I tady obyvatelé Prahy 10 souhlasili, a to počtem 6736 hlasů. Proti bylo 1734 lidí. Poslední otázka se týkala výstavby hospice na území městské části. Pro se vyslovilo 7726 lidí, proti 892.
Výsledky ale nejsou pro radnici závazné. K platnosti hlasování je potřeba, aby se jej účastnilo alespoň 35 procent oprávněných voličů.
Celkový počet oprávněných voličů v Praze 10 činí 80.419, do volebních místností ale dorazilo jen 8884 lidí, tedy zhruba 11 procent voličů. Účast byla nižší než v prvním kole doplňovacích senátních voleb, které se v Praze 10 konaly souběžně s referendem. Do Senátu přišlo volit 15,8 procenta lidí.
Šlo o první ze tří vyhlášených referend. Další hlasování Prahu 10 čeká za týden při druhém kole senátních voleb. V sedmi otázkách se budou obyvatelé vyjadřovat ke stavbě nové radnice a rekonstrukci fotbalového stadionu Bohemians, který chce městská část koupit. Ve třetím plebiscitu v termínu komunálních voleb bude pět otázek týkajících se privatizace bytů, kamerového systému, oprav komunikací a parkovacích domů.
Referendum ke stavbě radnice za 775 milionů korun požadovala opozice a místní sdružení, sebrali k tomu v minulých měsících asi 9600 podpisů. Podle radnice bylo ale téměř 2000 hlasů neplatných, a archy tak nesplnily zákonné povinnosti. Za pravdu v tom dal úřadu i soud. Současné řešení se třemi referendy a množstvím otázek považují kritici za matoucí.