Putin má problém: Nad Ruskem visí hrozba měnové krize, utekli i zahraniční investoři
Válka na Ukrajině, sankce ze strany Západu, pokles cen ropy a nesmiřitelná politika Vladimira Putina potápí Rusko i ekonomicky. Dokonce se začíná hovořit o hrozbě podobné měnové krize, která v roce 1998 vyvolala v zemi velké hospodářské problémy.
Ruský rubl, který se od začátku letošního roku propadl vůči americkému dolaru o téměř 30 procent, bude v příštích dvou letech pokračovat v poklesu. Tempo tohoto poklesu však bude pomalé. Uvedl to v sobotu podle agentury Interfax bývalý ruský ministr financí Alexej Kudrin. Ten již v pátek prohlásil, že Rusko bude potřebovat několik let hospodářského růstu (jenže ten je letos i na příští rok odhadovaný na pouze 0,3 procenta), aby přilákalo zpět investory a obnovilo důvěru v domácí měnu.
Rubl se letos dostal pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Ruská centrální banka začátkem minulého týdne oznámila, že přestane stanovovat takzvané fluktuační pásmo pro kurz rublu a umožní volný pohyb domácí měny na devizovém trhu. Banka nicméně dodala, že v případě ohrožení finanční stability hodlá na trhu intervenovat.
Stabilita měny byla přitom jedním z hlavních výdobytků vlády prezidenta Vladimira Putina. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy vedl pád rublu k uzavírání bank a značných ztrát úspor obyvatelstva.