Raketa prý nesla satelit, zvládla by však i jadernou hlavici.

Raketa prý nesla satelit, zvládla by však i jadernou hlavici. Zdroj: ČTK/AP

KLDR skutečně poslala raketu do vesmíru. USA chystají protiraketový systém pro Jižní Koreu

ČTK

Severní Korea dnes navzdory mezinárodní kritice vypustila raketu dlouhého doletu se satelitem a sdělila, že jich bude v budoucnu více. Pchjongjang uvedl, že dopředu oznámené vypuštění rakety se satelitem pro pozorování Země bylo "naprostým úspěchem". Západ tento krok považuje za zastírací manévr pro test raketové technologie, s níž by mohla Severní Korea ohrozit například Spojené státy. Balistické raketové technologie s dlouhým doletem má KLDR od OSN zakázány.

Soul a Washington krátce po vypuštění rakety sdělily, že v reakci na sílící vojenskou hrozbu ze strany KLDR zahájí jednání o rozmístění amerického systému protiraketové obrany v Jižní Koreji. Spojené státy chtějí umístit v Jižní Koreji moderní mobilní protiraketový systém THAAD (Terminal High Altitude Area Defence). Tento obranný systém ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle.

Raketa byla podle japonské televize NHK vypuštěna kolem půl druhé ráno českého času. Její dráha směřovala podle plánu jižním směrem, nad jihojaponské souostroví Rjúkjú. Japonský premiér Šinzó Abe označil krok Pchjongjangu za "absolutně nepřijatelný", jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje řekla, že jde o "neodpustitelnou provokaci".

Povolána Rada bezpečnosti

Diplomaté z OSN sdělili, že Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea požádaly po zprávě o vypuštění rakety o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti. Zasedání se má uskutečnit ještě dnes v podvečer, řekli nejmenovaní diplomaté agentuře Reuters.

Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že Spojené státy budou s Radou bezpečnosti spolupracovat na opatřeních, která by KLDR přiměla se z vypuštění zakázané rakety zodpovídat. Úřad generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna označil krok KLDR za "hluboce odsouzeníhodný" a vyzval Pchjonghang, aby "své provokativní akce zastavil".

Televize NHK uvedla, že první odpadající část rakety spadla do Žlutého moře, asi 150 kilometrů od západního pobřeží Korejského poloostrova, další asi 250 kilometrů západně od korejského pobřeží a poslední 200 kilometrů jižně od Japonska do Tichého oceánu. Japonská vláda sdělila, že nic z odpadu po raketě na japonské území nespadlo.

Strategické velení amerických ozbrojených sil potvrdilo, že raketa vstoupila do kosmu a jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že raketa vypustila na oběžnou dráhu satelit. Některé dřívější zprávy naznačovaly, že plán vypuštění satelitu izolované komunistické zemi nevyšel.

KLDR v minulých dnech upozornila OSN, že mezi 7. a 24. únorem vyšle na oběžnou dráhu satelit pro pozorování Země. Severokorejská televize dnes uvedla, že satelit vypuštěný na rozkaz vůdce Kima Čong-una obíhá Zemi po 94 minutách a že v budoucnu bude mít KLDR v kosmu více satelitů.

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová označila severokorejský program raket a jaderných zbraní za hrozbu pro americké zájmy a bezpečnost některých nejbližších spojenců USA a za "flagrantní porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN". Prohlásila, že Washington učiní všechny nezbytné kroky na svou obranu, a vyzvala mezinárodní společenství, aby Pchjongjangu ukázalo, že jeho "nezodpovědné kroky musí mít závažné důsledky".

Komentář státní čínské tiskové agentury Nová Čína naopak vyzýval ke klidu a ke krokům, které by zabránily dalšímu zhoršení situace. Peking je hlavním spojencem Pchjongjangu, ač má také výtky vůči jeho jadernému programu. KLDR počátkem ledna oznámila, že provedla úspěšnou zkoušku miniaturizované vodíkové bomby. Odborníci se shodují, že Pchjongjang skutečně provedl čtvrtý jaderný test, pochybují ale, že šlo o vodíkovou pumu.

KLDR naposledy vypustila raketu dlouhého doletu v prosinci 2012, kdy raketa Unha-3 vynesla ze základny Sohe na severozápadě země na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.