Hůlka versus Brady aneb Sledovali jsme živě předávání vyznamenání na Pražském hradě
V pátek od 20 hodin proběhlo ve Vladislavském sále Pražského hradu předávání státních vyznamenání. Jejich výčet a zejména na poslední chvíli neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu rozdělily českou veřejnost a ze státního svátku se stal den společenských rozbrojů. Slavnostní akt jsme sledovali na Reflex.cz online, komentovali šéfredaktor Marek Stoniš a Viliam Buchert.
Pokud jste to s námi a panem prezidentem vydrželi až do této chvíle, děkujeme za pozornost. Zase za rok?
Já jsem neklidný, zda vůbec něco začne... Na Pražském hradě se teď bude slavit a popíjet. V Podhradí jenom popíjet.
Konec: Pokud pomineme skandál v podobě muzikálové šmíry Daniela Hůlky, byl průběh poměrně očekávaný. Prezident se vyhnul jakémukoliv komentáři k aktuální politické situaci, jeho projev, prošpikovaný odkazy na velké státníky, především TGM, byl velmi neoriginální a nestátnický. Týdny neklidu mohou vypuknout naplno.
Pokud chcete od pána, který si přišel pro medaili večer v modrém obleku, zvýšit minimální mzdu, tak volejte na číslo 326817430 (pevná linka), je to spojení na šéfa odborů Škody Auto Jaroslava Povšíka.
Koho chleba jíš, toho píseň zpíváš. Dracula Hůlka dostal Medaili za zásluhy. To je dost mimo.
Napětí v sále i u obrazovek roste. Blíží se Hůlka. O co se zasloužil on? Jak to vysvětlí?
Po Budvaru bolí hlava.
Jan Kačer. Chybí. Je na Staromáku? Asi.
Poradce ministra průmyslu komunistické Kuby a masového vraha Che Guevary Valtr Komárek. Přebírá někdejší nadšený komunista a dnes zaměstnanec Anofertu Martin Komárek. Kdo bude příště? Mao? Kim Ir-Sen?
Kardinál Duka domluvil rozdělení budov na Hradě, ustoupil a už má medaili.
Vyznamenává se. Jako první vojenský hrdina generál Jaroslav Klemeš. To, ano, všechna čest!
Pan prezident neřekl ani slovo o sporu o panu Bradym, ani slovo o tom, že se mu dokonale podařilo rozdělit společnost.
Přišel do sálu jako prezident, ale po po pár minutách už je z něj zase tesilový funkcionář. Pot, kravata povolená a směřující někam pod paží, sako rysy uválenosti...
Verheugen? Ne! To přece nebyl eurokomisař, ale protektor. To musí mít Václav Klaus radost...
V první řadě poslouchá projev důstojná Livia Klausová. Když může Hillary Clintonová, proč by ona nemohla být prezidentkou?
Prezident zdůvodňuje, proč některým lidem předá vyznamenání. Jak by tohle zdůvodnil u zpěváka Hůlky, asi neuslyšíme.
Zeman zatím neřekl nic zajímavého, čekáme na pecku.
Herečka Veronika Žilková, manželka ministra obrany, je zdá se při projevu pana prezidenta zamyšlená, nebo smutná, nebo usíná. Nebo je to její nová role.
Slovy mluvčího Jiřího Ovčáčka promlouvá "pan prezident".
Některé dámy si podle oblečení spletly oslavu státního svátku na Hradě s Halloweenem. Ten je ale až 1. listopadu.
Konečně záběry do sálu. Fialově září moderátorka TV Barrandov paní Mynářová. A slavnostní atmosféra Vladislavského sálu se odráží asi nejvíce na tváři budoucího prezidenta Martina Stropnického... A za zvuků fanfár Smetanovy Libuše přichází hůlka v ruce pana prezidenta...
Jiří Brady na Staroměstském náměstí: "Moje zásada je, aby měl člověk štěstí. A já měl to štěstí, že jsem nedostal medaili." K tomu není co dodat. To snad abychom přestali dění komentovat.
Už se to blíží. První zásadní věc - na Staroměstském náměstí se sešlo k oslavě více lidí než na Pražském hradě. Lid versus Miloš Zeman 1:0.
Četl jsem provokativní názor Miroslava Macka o předávání státních vyznamenání. Možná by stálo za to poté, co si tu placku z Hradu Hůlka odnese, o jeho následujících slovech vážně přemýšlet: "Žádných státních řádů a vyznamenání netřeba, nemám nic proti tomu, když si university, různé spolky a soukromé instituce navrhnou a začnou udělovat všelijaká vyznamenání či pocty, nicméně pro slovutného architekta jsou největší poctou budovy, které po něm zůstanou, pro vynikajícího zpěváka vyprodané koncerty, pro herce potlesk diváků a pro politiky spokojení občané. Žádných plechových placek se stuhami, fángliček, šavliček a ceremonií k tomu zcela netřeba."
Daniel Hůlka by si mohl vzít své oblíbené tričko Free Tibet. Jak ponížený dopis by pak museli napsat Zeman, Sobotka, Hamáček a Štěch do Číny, si neumím představit. Asi bychom se ve prospěch Číny museli vzdát kousku území...
Lidi se již neuseberou, leda páter Halík. Umělci naopak vyhlásili Týdny občanského neklidu. Začínám se bát, aby se nezačalo zavírat třeba za virózu. Nejvíce se ale těším na medaili pro Daniela Draculu Hůlku. To už je fakt neklid.
To je pravda. O to více, že jsou zavřené obchody nad 200 metrů čtverečních. Lidé se mají místo nákupů usebrat a přemýšlet o naší státnosti. Nebo jít do malé vietnamské večerky.
Československo už sice neexistuje, ale dnes je už alespoň možné svobodně rozpoutat politickou bouři. A konečně si více lidí vůbec všimlo, že je nejvýznamnější státní svátek.
Je neuvěřitelné, jakou jsme my, Češi schopni rozpoutat politickou bouři kolem oslav vzniku státu, který už 23 let neexistuje.