Prezident Zimbabwe Robert Mugabe

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe Zdroj: Profimedia.cz

Hyperinflace v Zimbabwe: Chybí bankovky, stát zavádí novou měnu ve formě dluhopisů

ČTK

V Zimbabwe se dnes dostalo do oběhu nové platidlo ve formě dluhopisů, jejichž cena je stanovena v amerických dolarech. Celkem byly vydány "dluhopisové bankovky" v hodnotě deset milionů USD (253,7 milionu Kč). Nové platidlo má vyřešit problémy s nedostatkem bankovek cizích měn používaných jako oficiální platidlo. Kritici nového platidla se naopak obávají, že prudce klesnou úspory, což dále vážně ohrozí ekonomiku, napsala agentura Reuters.

Zimbabwe kvůli obrovské inflaci, tzv. hyperinflaci, která ochromila ekonomiku, opustila v roce 2009 svoji měnu a od té doby využívá zahraniční měny, hlavně americký dolar, ale také britskou libru nebo čínský jüan. Centrální banka však nemůže tyto měny tisknout a v zemi je nedostatek bankovek.

Zimbabwská centrální banka oznámila svůj plán, jak bojovat s chronickým nedostatkem bankovek, již v květnu. Její oznámení však vyvolalo masivní výběry z bank, protože místní se snažili vyprázdnit své devizové účty. Zpráva o vydávání dluhopisových bankovek také vyvolala jedny z největších protestů proti prezidentovi Robertovi Mugabemu za poslední desetiletí.

Dluhopisové bankovky jsou oficiálně směnitelné za americký dolar v poměru jedna ku jedné. Podle dřívějších zpráv mají být dluhopisové bankovky v hodnotě dva, pět, deset a 20 dolarů. V zemi již podobné dluhové úpisy fungují pro americké mince, kterých je také nedostatek.

Zimbabwe v současnosti čelí největší finanční krizi od zrušení domácí měny. Ekonomický růst prudce klesá, příjmy z vývozu se snížily kvůli nízkým cenám surovin. Zemi také zasáhla sucha, která měla negativní dopad na zemědělskou úrodu. Milionům lidí tak hrozí nedostatek potravin.