Z velkých měst je nejdráž v Singapuru, nejlevněji v kazašském Almaty. Praha je na průměru
Z velkých měst světa vyjde cizince v současnosti nejdráž pobyt v Singapuru, nejlevněji v největším kazašském sídle Almaty. Praha společně s Varšavou či Budapeští zůstává v různých srovnáních někde na průměru a jsou považovány za města, kde jsou náklady velmi přijatelné.
Každoroční porovnávání celkem 400 cen u 160 výrobků a různých služeb provedla britská společnost The Economist Intelligence Unit (EIU). Hodnotily se ceny jídla, pití, oblečení, nájemného, dopravy či náklady na rekreaci.
Z této studie vyšel jako nejdrážší Singapur, následovaný Hongkongem a švýcarským Curychem, který je už několik let považovaný za nejdražší město Evropy. Jak místní obyvatele, tak tamní politici ale poukazují na to, že kvalita života patří v Curychu k vůbec nejvyšší na světě a to slouží jako určitá kompenzace za vysoké ceny.
Velmi levně je naopak v kazašské Almaty (předtím Alma-Ata), indickém Dillí, ale také v rumunské Bukurešti i ukrajinském Kyjevě.
Praha vychází ze všech podobných srovnání, existuje jich několik, jako město jen průměrně drahé a oproti západní Evropě určitě o hodně levnější.
U zveřejněných tabulek si musíme uvědomit, že do studie EIU bylo zařazeno jen 133 velkých a důležitých měst světa, takže pořadí je sice podle cen správné, ale při větším množství měst by bylo samozřejmě jiné.
10 nejdražších města na světě podle poslední studie The Economist Intelligence Unit:
1. Singapur
2. Hongkong, Čína
3. Curych, Švýcarsko
4. Tokio, Japonsko
5. Ósaka, Japonsko
6. Soul, Jižní Korea
7. - 8. Ženeva, Švýcarsko
7. - 8. Paříž, Francie
9. New York, USA
10. Kodaň, Dánsko
10 nejlevnějších měst ze studie EIU:
Almaty, Kazachstán
Lagos, Nigérie
Bengalúru, Indie
Karáčí, Pákistán
Alžír, Alžírsko
Čennaí, Indie
Bombaj, Indie
Kyjev, Ukrajina
Bukurešť, Rumunsko
Dillí, Indie