Otřesná výpověď ženy ze Saúdské Arábie: Máme méně práv než zvířata
Třiačtyřicetiletá Hind dnes žije v saúdskoarabské Mekce sama se svoji starou matkou. Ráda plave, maluje, píše poezii, vystudovala vysokou školu a líbí se jí také fotbal. Dnes ve světě nic zvláštního. Pokud by se ale nenarodila a nežila v Saúdské Arábii, kde jsou ženy kvůli fundamentalistickému pojímání islámu pořád lidmi druhé kategorie. Hind teď odpověděla na několik otázek americké nevládní organizace Clarion Project, která podrobně mapuje vývoj v islámských zemích.
Hind například v rozhovoru ohledně největších překážek v životě žen v Saúdské Arábii řekla: „Život pro ženy je velmi obtížný, o opravdu naplněném životě se nedá hovořit. Bez otce, manžela či mužského opatrovníka se nemůžeme zaregistrovat ke studiu, nemůžeme cestovat a nedostaneme ani průkaz totožnosti. Nemůžeme o sobě prostě rozhodovat. Ženy jsou pouze vlastníky šatů a malého množství peněz.“
Podívejte se na zpověď praktikující muslimky, která v USA natáčela porno:
Popsala, jak je obtížné dostat se i jen do obchodu: „Pán, který mě za peníze vozí do supermarketu, onemocněl. Potřebovala jsem nakoupit, ale veřejná doprava v místě, kde bydlíme, neexistuje. Zkoušela jsem zastavovat auta u silnice, nikdo nezastavil. Ženy zde přitom nesmí řídit.“
Problematické je i získání zaměstnání. Hind, podobně jako mnoho dalších saúdských žen v posledních zhruba dvaceti letech, vystudovala vysokou školu (samozřejmě na škole, kde nebyli muži), ale získat zaměstnání není jednoduché. K tomu říká: „Žena je především odpovědná za péči o děti a chod domácnosti, ale pokud chce pracovat, získané vzdělání je jí často k ničemu. Ve státní správě získáte místo jen na základě protekce, nedaří se to nijak prolomit, zejména pokud jste žena. Jako samotná žena ale nemohu podnikat. Navíc byrokratické překážky pro podnikání jsou velké, protože vláda chce úplně do všeho vidět.“
Jak to pak dělají lidé, kteří neseženou práci? „Pokud jste chudí, dostanete od státu měsíčně podporu zhruba 800 riálů (kolem 213 amerických dolarů), ale za to jen obtížně přežíváte,“ vysvětluje Hind.
Mimořádně problematické je, když se žena v Saúdské Arábii dostane do vězení. U mladých žen se to někdy stává, když poruší zákony související takzvaně s jejich ctí – například, že se před svatbou na veřejnosti ukážou s cizím mužem, nebo někoho políbí. Pokud si takovou ženu mužský opatrovník ve vězení nevyzvedne, může tam teoreticky zůstat celý život. Nemá právo sama odejít, ani když ji trest vypršel.
Hind také ráda plave, ale pro svoji zábavu těžko hledá vhodné místo. Říká: „Pro ženy žádné sportovní kluby neexistují. Plavu proto ve zdravotním středisku v ženské nemocnici.“
Podle některých informací se život žen v Saúdské Arábii pomalounku přece jenom zlepšuje a nejvyšší představitelé země by si podle všeho i přáli, aby se tak dělo. Ovšem tradiční, velmi silně náboženský založená islámská společnost, tomu brání. A mimo velká města mají ženy v podstatě stejná práva, jako za středověku. Tedy žádná…