Nová francouzská revoluce: Všichni si přejí v prezidentské volbě změnu, jen ještě nevědí jakou
Grande-Synthe, region Hauts-de-France: „vzorový“ uprchlický tábor lehl popelem poté, co kdosi zapálil místní dřevěné boudy; předcházela mu roztržka během fotbalového utkání mezi místními Kurdy a Afghánci. Část z 1500 obyvatel našla provizorní přístřeší v blízkých tělocvičnách, část se rozprchla po kraji.
Paříž: Z oken svého pařížského bytu stárnoucí univerzitní profesor François občas zahlédne oblak kouře provázený detonacemi. V závěru druhého mandátu prezidenta Hollanda se metropole změnila v permanentní bitevní pole mezi skupinkami salafistů a francouzských nacionalistů.
Bezpečnostní situace se přirozeně stala jedním z hlavních témat prezidentské kampaně, která oficiálně odstartovala v pondělí 10. dubna, leč zdaleka ne jediným. Francouze neméně trápí problémy ekonomicko-sociální; na rozdíl od velké části kontinentu se země dosud pořádně nevyhrabala z hospodářské krize a nezaměstnanost se vytrvale drží nad deseti procenty.
Kdykoli v těchto týdnech někde – v kavárně, v parku nebo na soukromé party – narazíte na skupinku Francouzů, jejich diskuse se po čase zákonitě stočí k politice. Končící pětileté období prezidenta Françoise Hollanda hodnotí většinou negativně. Mimochodem právě ze strachu z debaklu se loni v prosinci Hollande – poprvé v historii V. republiky – zřekl myšlenky obhajovat svůj mandát.
Ostatně nebyl jediným favoritem, jenž se musel poroučet: v pravicových primárkách nejprve propadl Hollandův předchůdce Nicolas Sarkozy a nakonec i expremiér Alain Juppé, jejž po dlouhý čas průzkumy označovaly za příštího vítěze; z novinových kiosků na vás hleděla Juppého lysá hlava vévodící obálkám časopisů a palcové titulky se ptaly: Jaký bude prezident?... což je asi tak všechno (vyjma oči pro pláč), co Juppému z jeho slavné prezidentské dráhy zbylo.
Po odchodu všech velkých kandidátů se ti, kdo zůstali ve hře, vydávají za kandidáty „změny“, neřkuli „revoluce“, a s větším či menším úspěchem se snaží zakrýt, že i oni jsou nedílnou součástí místního establishmetu.
Analýzu francouzského předvolebního klání si přečtěte v novém tištěném Reflexu, který vychází ve čtvrtek 20. dubna.
Reflex 16/2017.|