Vláda chce zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí (ilustrační foto)

Vláda chce zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí (ilustrační foto) Zdroj: ČTK

Vláda hledá peníze, kde může. Chystá zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí, opozice je proti

ČTK

Vláda chce zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Zatímco nyní se platí 1000 korun, nově to má být 2000 korun. Návrh vláda vložila do sazbového daňového balíčku, který předložila Sněmovně a který mimo jiné zvyšuje spotřební daň z alkoholu a cigaret. Vláda návrh na zvýšení poplatku obhajuje inflací nebo vyššími administrativními náklady. Zatím není jisté, kdy se Sněmovna k projednání balíčku dostane.

"V případě správních poplatků za přijetí návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí došlo jak k nemalému nárůstu inflace od jejich posledního zvyšování před více než sedmi lety, tak k navýšení nákladů spojených s řízením o vkladu, a to mj. v souvislosti s rekodifikací soukromého práva, která nabyla účinnosti 1. ledna 2014," uvádí vláda v důvodové zprávě.

Vláda uvádí, že celkový výnos ze správních poplatků za vklady do katastru představuje asi 740 milionů korun. S ohledem na meziroční pokles počtu vkladových řízení zhruba o pět až sedm procent, lze podle vlády očekávat navýšení příjmů veřejných rozpočtů asi o 695 milionů korun ročně. Z toho půl miliardy by měl získat Český úřad zeměměřický a katastrální a zhruba 175 až 195 milionů Všeobecná pokladní správa.

Daň z nemovitosti: Návod online, rychle a srozumitelně >>>

Opozice je proti

"Mně to přijde neuvěřitelné," řekl ČTK poslanec ODS Vojtěch Munzar. Vláda podle jeho slov už neví, kde by vytáhla další peníze od lidí. Vládní argument považuje za ne úplně férový v situaci, kdy vláda vybírá "nekřesťanské peníze" na dani z nabytí nemovitých věcí a odmítá návrhy na zrušení této daně. ODS chce tuto daň zrušit. O senátním návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitostí by měla sněmovna hlasovat v úterý. "Jeví se to jako pokus o zalátání deficitního rozpočtu. Otázkou je, zda s navýšením správního poplatku se dá očekávat i nárůst komfortu ve vztahu ke klientovi," řekla ČTK poslankyně STAN Věra Kovářová.

"Přijde mi jako nesmyslný návrh. Jde to proti vizi uživatelsky přívětivého státu. Ve chvíli kdy se katastr digitalizuje, by měly náklady klesat, tak proč by se měl zvyšovat poplatek," míní poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Kupujete nemovitost? Pozor na daň z nabytí >>>